Únia chce dofinancovať 5G služby, operátorom chýba slovenský plán
Pokrývanie medzinárodných aj vnútroštátnych koridorov, ako cesty či železničné trate, sieťami 5G považuje Únia za prioritu. Ich skvalitnenie dokonca finančne podporí. Záujem majú aj slovenskí operátori. Do výzvy, ktorá zafinancuje služby nad rámec ich licenčných povinností, sa ale zapoja až po tom, ako štát jasne naformuluje svoje priority a formy dofinancovania. Vláda chce najprv vidieť úspešné projekt za európske peniaze.
Pri európskej výzve na dofinancovanie pokrývania koridorov 5G sa zdá, že Slovensko uvažuje opačne ako Komisia. Vláda totiž chce najprv vidieť, komu sa európske peniaze podarí v tvrdej konkurencii v Bruseli získať, a až podľa tohto výsledku upraví vlastne priority a nastaví dofinancovanie zo strany štátu, respektíve štrukturálnych fondov. Eurokomisia však má o peniazoch inú predstavu.
Hoci majú operátori, vrátane tých slovenských, povinnosť budovať na dopravných aj cezhraničných koridoroch siete novej, piatej generácie (5G), Európska únia ponúka dodatočné peniaze na financovanie lepších služieb. Krajiny chce motivovať, aby na vybraných úsekoch, ktoré sú spravidla technicky náročné a pre operátorov ekonomicky nerentabilné, zabezpečili stabilitu a kvalitu pripojenia. Dofinancovať chce preto oblasti, kde to krajiny nezvládnu samé.
Záujem o zlepšenie služieb na koridoroch 5G aj o peniaze z Bruselu navyše má aj Slovensko. Tvrdí to v strategických plánoch, vrátene Plánu obnovy a odolnosti. Skvalitnenie služieb a stabilná digitálna infraštruktúra totiž v konečnom dôsledku ovplyvnia aj rozvoj regiónov.
5G siete u nás budujú operátori, a to z vlastných zdrojov. Z podmienok ich licencií však vyplýva len základné pokrytie koridorov 5G. Hoci o financie z Bruselu nad rámec svojich povinností majú záujem, zo strany štátu im rovnako chýbajú inštrukcie.
Vláda totiž ešte nevie, aké nadštandardné služby Slovensko na koridoroch potrebuje a nemá jasno ani v tom, kam vlastné peniaze, respektíve svoje štrukturálne fondy, určené pre túto oblasť, nasmeruje. Práve tieto informácie by operátorom umožnili žiadať z Bruselu financie do tých správnych oblastí. Na zapojenie do výzvy však ostáva necelý mesiac.
Plány Únie pri pokrývaní koridorov 5G
Digitálna transformácia je jedným z dvoch najdôležitejších parametrov post-pandemickej obnovy v Európe. Podľa EÚ je jej základným predpokladom kvalitná a moderná digitálna infraštruktúra. V súčasnosti ju predstavujú 5G siete.
„Na zabezpečenie životaschopnosti predpokladaných digitálnych služieb novej generácie (…) bude nevyhnutné neprerušené pokrytie systémami 5G,“ tvrdí aj Európsky parlament. Tá má dokonca umožniť prístup k pripojeniu aj v pohybe.
Kým pokrývanie 5G sieťami v osídlených oblastiach, najmä mestách, v Únii postupuje (hoci pomalšie), Európska komisia vidí pri kvalite pokrývania problém na takzvaných 5G koridoroch. Ide o dopravné trasy, cesty, železnice alebo vnútrozemské vodné cesty, ktoré majú byť plne pokryté 5G sieťou. Ešte náročnejšie bude pokrývanie týchto trás v cezhraničných oblastiach, keďže tie závisia od spolupráce najmenej dvoch krajín.
Zdroj: Portál EURACTIV